Porsche - dějiny pod jednou střechou

Veterán

   Začátkem letošního roku bylo ve Stuttgartu – Zuffenhausenu slavnostně otevřeno nové muzeum značky Porsche, umístěné přímo na náměstí Porscheplatz v těsné blízkosti sídla společnosti Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG.

   Na začátku expozice se návštěvníci mohou seznámit s několika automobily, které předcházely vlastní historii proslulé automobilky, a které zkonstruoval Ferdinand Porsche. Z našeho pohledu je rozhodně zajímavý Austro Daimler z roku 1921, kdy byly postaveny čtyři malé závodní vozy s vodou chlazeným čtyřválcem o objemu 1089 cm3 (33 kW). S jedním závodil hrabě Alexander Kolowrat, a proto nesly označení „Sascha“.
   Nejstarším exponátem je zřejmě elektromotor v náboji kola, který vytvořil ve 24 letech rovněž F. Porsche na objednávku vídeňské firmy Lohner. Dalšími vozy jsou mj. Mercedes Grand Prix, legendární Brouk nebo monopost Cisitalia.
   Pokračujeme k Typu 64, přesněji řečeno hliníkovému „obleku“, který v roce 1939 vytvořil karosář Hubert Drescher ve svém schwarzwaldském sídle. Tento automobil, postavený na bázi KdF, nesl jako první nápis Porsche a tvary předních blatníků i zaoblené linie nad zadními koly se staly vzorem pro příští generace. Po válce došlo k jeho zničení a Drescher měl ke stavbě jen pár fragmentů a fotografii. Přesto se mu podařilo vůz znovu postavit.
Z   a Typem 64 začíná galerie „pradědečků“ – přehlídka sériových modelů a prototypů, jejichž umístění na bílém podkladě a před černou obvodovou zdí vypadá hodně působivě. Nechybějí ani unikáty nebo rarity, jako třeba vzácný 356 America Roadster, nejlehčí Porsche všech dob. Líbilo se po všech stránkách až na jedno – jízdní vlastnosti. Dále Porsche 915, čtyřmístná studie pověstné 911 nebo malý C66 určený původně pro čínský trh.
   Formule 1 a 2 byla pro Porsche jen krátkou epizodou na začátku šedesátých let minulého století. Před ní i po ní soustředila firma pozornost na závodní sportovní vozy. Po zkušenostech s formulemi Ferry Porsche totiž prohlásil, že potřebují spíš automobily s nimiž lze jezdit po silnici a mohou se prodávat.
   O kousek dál parkují vedle sebe 911 Carrera a 959 z osmdesátých let. Sotva můžeme uvěřit, že byly vyrobeny ve stejnou dobu.
   Nebo dva stříbrné modely Spyder – RS60 se čtyřválcem a 718/8 s osmiválcem. Na závodních tratích se objevovaly tak dlouho, až si vysloužily přezdívku babička. S modelem RS60 získalo Porsche v roce 1960 první z jedenácti vítězství v Targa Florio. Do kokpitů usedali jezdci zvučných jmen – jako například Bonnier, Gendebien, Gurney, Herrmann, Hill nebo Moss.
   Za nimi stojí 908/2 s třílitrovým osmiválcem, s nímž Porsche vybojovalo jeden z mnoha titulů mistra světa. Následuje 908/3 z roku 1970, představující svými parametry – výkon 350 k, hmotnost 540 kg, 4 starty = 3 vítězství – dokonalý závodní automobil. V roce 1970 jej tovární jezdci při tréninku na 72 kilometrů dlouhém okruhu Targa Florio přebarvili na červeno, aby místní sedláci stačili se svými povozy včas uskočit. Při tréninku seděli často za volantem jen mechanici, kteří se ale báli pořádně sešlápnout plynový pedál. Kdyby totiž na voze něco „odešlo“, potom by je F. Piëch poslal hned do výrobního procesu.
   Od osmiválce vede cesta ke vzduchem chlazenému dvanáctiválcovému 917, unikátnímu sportovnímu automobilu s objemem pěti litrů a výkonem 440 kW. V roce 1976 vyhrál jak v Le Mans, tak celé mistrovství světa. Stojí tady také vůz se startovním číslem 22, s nímž zvítězili van Lennep a Marko v roce 1971 v Le Mans. Původně měl vyhrát John Wyer, ale po 22 hodinách vedl právě vůz s číslem 22. Jenže při poslední zastávce v boxech se na brzdovém kotouči objevily trhliny. Tehdy řekl mechanik Markovi – jestli chceš vyhrát, tak bude lepší, když nebudeš brzdit. A vyplatilo se. Těžko však domyslet, co by se stalo, kdyby brzdový kotouč explodoval. V závodě ujeli 5335 kilometrů průměrnou rychlostí 222,3 km/h.
   Hned šest legendárních vozů Porsche 917 stojí vedle sebe, jen vystartovat. Od 917 K až po 917/30 s výkonem 1200 k, vystaven je rovněž prototyp se šestnáctiválcovým motorem z roku 1972. Po éře 917 přišel čas typů 935 a 936, s nímž v roce 1977 bojoval Jacky Ickx v Le Mans až do poslední chvíle o prvenství s Renaultem – a vyhrál.
   Velice zajímavě bylo vyřešeno umístění sportovního Porsche 956, které je zavěšené ke stropu. Tím chtěl odborník přes aerodynamiku Norbert Singer dokumentovat, že vůz byl při rychlosti 321,4 km/h schopný vyvinout takový přítlak, že by mohlo jezdit po stropě.
   A tak bychom mohli pokračovat dál. Určitě lepší bude, když se do muzea vypravíte sami. Jeho prohlídka je zážitkem pro každého, ať se zajímá o motoristickou historii nebo nikoliv. Kolem vozů můžete volně procházet i fotografovat, žádné zábrany vám při výhledu nebudou překážet. A jestli místo nějakého unikátu zbude jen volné místo, potom se dotyčný exponát prohání někde po závodním okruhu nebo na silnici. Všechny automobily jsou totiž okamžitě pojízdné, i Porsche 956 zavěšené ke stropu. Do něj stačí pouze namontovat motor a převodovku.
   Výstavba muzea trvala sice déle, že se původně plánovalo, a také si vyžádala větší investice, ale výsledek – ohromná monolitová budova z betonu a oceli na třech vzpěrách – stojí určitě za to. Pokud bychom měli srovnat minulé muzeum se současným, tak jako bychom postavili vedle sebe 959 a 356. Ještě dodejme, že vystaveno je na osmdesát vozidel z celkových zhruba čtyř set, které Porsche vlastní (nic se nemuselo kupovat) a sto padesát pohárů z celkových 28 000, které jezdci na vozech Porsche získali.
   Muzeum je otevřeno kromě pondělí denně od 9 do 18 hodin. Vstupné pro dospělé činí 8 Eur (zlevněné 4 Eura) a děti mladší 14 let v doprovodu rodičů mají vstup zdarma.

Jindřich Lasík

Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
previous Back to list next
 

 
img img img img img img img img
Eurooldtimers.com - Veterání, oltimer, historická vozidla Eurooldtimers.com - Veterání, oltimer, historická vozidla
Saturday 23.11.2024
Copyright © 2000 - 2024 EuroOldtimers.Com TOPlist Reklama | Kontakt