Za krtečkem do Jizerských hor

2017-07-22
   Kdo by neznal milého krtečka, oblíbenou postavičku, s kterou vyrostlo už několik generací. Od roku 2004 vlastní licenci na krtečka firma Detoa v Jiřetíně pod Bukovou. Dnes vyrábí tradiční dřevěné hračky dříve známé pod značkou TOFA či Schowanek. 
   Zároveň je jednou z posledních výrobců dřevěných hraček nejen v ČR, ale i Evropě. A protože součástí výrobního programu je i generacemi oblíbený krteček, tak si železnobrodští veteránisté řekli, proč neuspořádat jízdu za krtečkem. Vymysleli ji vlastně manželé Libor a Iva Bryknarovi ze Železného Brodu a letos se jel čtvrtý ročník.
   Sraz byl tradičně před Detou v Jiřetíně pod Bukovou, odkud se posádky vydaly ukrajovat kilometry pojizerskou krajinou směrem na Desnou, Tanvald, Velké Hamry, Jistebsko do Pěnčína. Tady po krátké pause následovala část přes Kopaninu, odtud pak sjezdem plných zatáček přes Frýdštejn do Malé skály, a po pár kilometrech zase do kopce na Splzov a přes Horní Černou Studnici do Smržovky a do cíle v Albrechticích v Jizerských horách. Nebyl stanoven žádný jízdní průměr, takže nikdo nemusel nikam pospíchat. Jen bylo třeba zvládnout celou trať maximálně do pěti hodin, a tak se posádky mohly kochat přírodou nebo se zastavit třeba v chatě na Černé Studnici. Nerozhodoval žádný čas, ale dovednostní úkoly.
   Z původních šesti desítek soutěžících v prvním ročníku se letošní startovní listina vyšplhala na dvojnásobek, když většinu tvořily automobil. A protože Bryknarovi a jejich kamarád Jan Hudský jsou škodováci tělem a duší (8. a 9. září pořádají Historic Jizera), tak jsme napočítali padesátku automobilů s okřídleným šípem. Nejstarším byla Škoda Tudor, následovaly Spartak, Octavie, Felicie, tisícovky, stovky, stodvacítky až po Rapid. Raritou byl například Rapid cabrio z roku 1986.
   Ještě větší raritou byl však Liaz, s nímž Jiří Moskal absolvoval Rallye Dakar v roce 1985. Tentokrát seděl na místě spolujezdce vedle majitele a renovátora vozu Tomáše Poura.
   Jediné co jsme však postrádali, bylo více předválečných automobilů. Možná měli jejich majitelé strach z náročné kopcovité tratě nebo se jim prostě nechtělo. „Stařečkové“ jsou vždy obohacením každé veteránské akce. O tom, že trať bylo možné v pohodě projet, dokázala například Praga Piccolo z roku 1928 nebo o dva roky mladší Tatra 52, jejíž posádka Ingo a Miluška Schmidovi obsadila druhou příčku (Vyhrál Luboš Havrda se Škodou Octavia). Třetím předválečným automobilem bylo Aero 30 z roku 1937.
   Byť předpověď počasí nevěstila nic dobrého, tak po celý den svítilo slunce, a všichni si akci užívali a my jsme rádi, že jsme sem zavítali a za rok zase rádi přijedeme. Můžeme ji doporučit i vám.

Text a foto J. Lasík - www.eurooldtimers.com
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
 
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
 
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
 
Veterán
Veterán
Veterán
 

 
img img img img img img img img
Eurooldtimers.com - Veterání, oltimer, historická vozidla Eurooldtimers.com - Veterání, oltimer, historická vozidla
25.1.2025
Copyright © 2000 - 2025 EuroOldtimers.Com TOPlist Reklama | Kontakt