Třiadvacet modelů, převážně historických, německé značky Mercedes Benz je do 25. února vystaveno v obchodním centru Arkády Pankrác v Praze na výstavě „V zajetí Mercedes-Benz“. Tolik automobilů najednou tady ještě vystaveno nebylo. Poté se výstava přesune do Brna a Bratislavy. V obchodním centru se návštěvníkům naskytne možnost prohlédnout si například Mercedes-Benz 500K Roadster, vůz, kterým jezdili prominentní nacisté - zastupující říšský protektor Protektorátu Čechy a Morava Reinhard Heydrich a říšský ministr kultury a sportu Adolf Hünhlein. Vůz je navíc jedním ze tří vozidel první série provedení 500K Roadster a je velice ceněným exponátem. Pětilitrový osmiválec o výkonu 160 k umožňoval rychlost 170 km/h a na sto kilometrů spotřeboval 30 litrů benzinu.
Mercedes-Benz 500 Nürburg s karosérií dražďanské firmy Glässer sloužil jako rezervní automobil Tomáše Garrigua Masaryka. Ještě před 2. světovou válkou ve stejném typu vozu jezdil mj. Adolf Hitler. Těchto modelů bylo vyrobeno 931 v letech 1931 až 39 v nejrůznějším provedení. Mezi nejluxusnější modely, hned po kompresorových osmiválcích, patřil typ 320 z let 1937 až 42. Šestiválec objemu 3,2 litru disponuje výkonem 78 k. Hned vedle stojí typ 380, jeden ze dvou na světě dochovaných exemplářů s touto karosérií. Právě tento model začal éru slavných kompresorových osmiválců. Zajímavou legendou je také Mercedes-Benz 170 Vystavený renovovaný exemplář je veřejnosti známý hlavně díky účinkování v seriálu Četnické humoresky. V expozici ale nechybí ani další zajímavé kousky z historie Mercedes-Benz, jako je například velice zdařilá replika Benz Patent Motorwagen, první automobil na světě poháněný spalovacím motorem. Carl Benz na tuto „tříkolku“ získal patent v roce 1886. Nebo další veterán Benz Parsifal z roku 1902, první „nekočárovitý“ vůz. Automobilové fanoušky jistě nadchne také zásadní průřez evoluční řadou Mercedes-Benz třídy SL.
Drtivá většina automobilů pochází ze sbírky pana Ladislava Samohýla ze Zlína. Jsem rád, že můžeme veterány značky Mercedes poskytnout pro výstavu a přiblížit tak jejich krásu široké veřejnosti „Můj otec jednak v roce 1970 otevíral ve Zlíně teprve druhou prodejnu vozů Škoda v Československu, ale také už v druhé polovině padesátých let začal sbírat veterány. Já jsem na něj navázal a sbírku automobilů i motocyklů nadále rozšiřujeme. Dnes obsahuje přes tři stovky kusů historických vozidel od roku 1902 až do současnosti, přičemž přes osmdesát jsou Mercedesy. A k tomu je ve sbírce kolem 150 motorek, závodních, plochodrážních, cestovních a jiných,“ popisuje Ladislav Samohýl sbírku.
Výstava se po skončení expozice v pražském obchodním centru Arkády Pankrác přesune do brněnského obchodního centra Galerie Vaňkovka, kde si ji veřejnost bude moct prohlédnout od 2. do 25. března. V dubnu pak výstava zakončí svoji cestu v Bratislavě, konkrétně v OC Central Bratislava.
Text a foto J.Lasík - pro www.eurooldtimers.com