Ten, kdo jezdí pravidelně na Veteránské rojení do Lobče, nemusí termín ani v kalendáři hledat, a ví, že se už šestnáct let pořádá druhou červnovou sobotu na Kokořínsku. A nejinak tomu bylo i letos.
Přestože se v okolí konalo hned několik akcí, tak do zámek Lobeč zavítalo devadesát historických automobilů a třináct motocyklů. Nesmíme zapomenout ani na krásný „erťák“ Škoda 706 RTO, který odvezl zájemce do Mšena na Den s párou. A po zámeckém dvoře se proháněl ještě pan Lukáš Kulhánek s americkým traktorem Farmall, který dovezl z Pensylvánie. Jedná se o jediný kousek tohoto typu na našem území. Vyráběl se v letech 1932 až 1939 a poháněl jej čtyřválec objemu 3,6 litru.
Také letos převládaly automobily britských značek, jednak protože spolupořadatelem je Czech Classic Car Club, a protože akce původně vznikla jako sraz anglických automobilů. Ale už více než deset let sem přijíždějí také majitelé ostatních značek a cestu na Kokořínsko si najdou i příznivci automobilů z meziválečného období. Přehlídka je tak opravdu hodně pestrá. Napočítali jsme třicet automobilových značek.
Asi nejzajímavější automobil přivezl pan Tomáš Kalkus – Bentley 4 ½ Litre Blower Special z roku 1934. Opravdový skvost mezi veterány. Značnou pozornost budil Standa Profeld s bugatkou, ale nešlo o Bugatti, ale o repliku Nostalgic Edition, kterou vyrábí zlínská firma pana Samohýla. Laik na pohled nerozezná originál od kopie. Jen typický oválný znak vpředu na chladiči chybí. O týden později s ní absolvovala Markéta Profeldová závod 1000 mil československých.
Jedním z nejstarších českých automobilů byla Škoda Popular, lidově zvaná Liduška, z roku 1939. Auto zakoupil současný majitel sice jako šrot, ale v relativně kompletním stavu a renovoval do posledního šroubku. Pouze motor je v původním stavu bez generální opravy. Celkem bylo vyrobeno asi 1500 vozů, do dnešních dnů se jich zachovalo asi jen patnáct.
Technika vozu je velmi zjednodušená, motor s ventilovým rozvodem SV vpředu, pohon zadních kol. Převodovka bez synchronizace na zadní nápravě a bez diferenciálu. Zajímavý byl i osud Volkswagenu 1600 TL, který bývá na srazech k vidění jen zřídka. Automobil vyrobený v roce 1966 byl dlouho používán na indonéské ambasádě.
Přestože Veteránské Rojení má své vítěze, tak důležitější je, po roce se sejít, potkat se s kamarády a užít si krásný den plné pohody. A to si myslíme, se letos vydařilo po všech stránkách. Počasí tak akorát, žádné vedro jako v pátek, ani déšť, teploty akorát, Radim s Miladou opět vařili v Double deckeru vynikající kávu. Pokud je někde uvidíte, neváhejte a dejte si. Nemá opravdu chybu. Vynikající jídlo kuchaře Luďka, stánky s občerstvením bez front. Co si víc přát.
J.Lasík - www.eurooldtimers.com