Prakticky až do konce dubna, respektive do 27. dubna probíhá v pražském Národním technickém muzeu, výstava Osobní automobily Praga, připravená ve spolupráci se sběrateli vozů této značky. Své veterány zapůjčil především pan Emil Příhoda (Automuzeum Praga, Praha Zbuzany), dále Pavel Ruffer, Pavel Procházka nebo Stanislav Karger.
Významné místo v dějinách českého automobilového průmyslu má automobilka Praga, tedy automobilní oddělení největšího pražského strojírenského podniku, který postupně nesl názvy První českomoravská továrna na stroje v Praze, Českomoravská - Kolben a Českomoravská - Kolben - Daněk.
Praga, znamená latinsky vlastně Praha. A ve světě nenajdeme jméno automobilky, která nenese ve svém názvu jméno svého zakladatele, ale jméno města ve kterém vznikla a k tomu ještě města, které je více jak 1000 let městem hlavním. Škoda jen, že výroba světově proslulých automobilů Praga už patří do historie.
Automobilka se sídlem v Praze-Libni byla založena v roce 1907 a v následujících čtyřech desetiletích tvořila spolu s továrnami Laurin & Klement – Škoda v Mladé Boleslavi a NW – Tatra v Kopřivnici „velkou trojku“ domácích automobilových výrobců. V druhé polovině dvacátých let a na přelomu let třicátých byly pragovky nejprodávanějšími vozy na domácím trhu. Zákazník si mohl vybrat v široké nabídce osobních automobilů od malého vozu Praga Piccolo litrové třídy až po čtyřlitrový luxusní automobil Praga Grand, se kterým jezdil i prezident Masaryk. Významnou část produkce továrny pak tvořily i užitkové automobily, vyráběné ve velmi širokém výběru nástaveb – od nákladních valníků a cisteren, přes autobusy a sanitky, až například po požární a popelářské automobily.
Výrobu osobních automobilů Praga ukončila druhá světová válka. Po roce 1947 byly pod značkou Praga vyráběny již jen nákladní automobily. Nejstarším exponátem je Praga Alfa 5/15 HP, která právě vloni oslavila sté narozeniny. Mezi nejobdivovanější kousky patří Praga Grand 8 s osmiválcem o objemu 3852 cm³ a výkonu 70 k. Byla vyrobena v roce 1929, zatímco čtyřválcový Grand se čtyřválcem o objemu 3817 cm je o osm let starší. Na výstavě nechybí ani model Lady s Uhlíkovou karosérií. Patřila herečce Lídě Baarové a v roce 1936 byla na výstavě v Paříži oceněna zlatou medailí.
Národní technické muzeum v Praze se ve spolupráci s Automuzeem Praga ve Zbuzanech a za přispění několika soukromých sběratelů rozhodlo výrobu osobních automobilů Praga připomenout samostatnou výstavou. K vidění je patnáct historických automobilů Praga z let 1910 až 1939, které doplňuje ještě sportovní prototyp Praga R4S z roku 2013.
Vytvořil jej současný majitel firmy Praga pan Petr Ptáček ve spolupráci s italským výrobcem motokár Intrepid Karting International. Pragu R4s pohání osmiválcový motor o objemu 3,2 litru a výkonu 510 k při 10 500/min a točivém momentu 434 N.m při 8700/min. S hmotností 790 kg zrychlí za 2,5 s z 0 na 100 km/h a jede rychlostí až 260 km/h. S původní automobilkou má však společný pouze název.
Jindra Lasík