Druhou velkou akcí určenou výhradně pro „ameriky“ byl po Jarním setkání v Jizbicích pod Blaníkem, sraz na zámku Sychrov, pořádaný Veteran US Car Clubem Praha. Na první klubovou akci se sjelo na sedm desítek nejrůznějších automobilů vyrobených výhradně za velkou louží.
Převažovala sice šedesátá a sedmdesátá léta, ale k vidění byly i tři automobily z předválečného období nebo několik kousků ze čtyřicátých let. Žádný automobil nebyl mladší pětadvaceti let.
Úplně nejstarším byl Buick D45 Touring s karosérií McLaughlin z roku 1916. Zážehový čtyřválec o objemu 4,5 litru dával výkon 45 k. Z roku 1925 pocházel krásný Chrysler 50 pana Zdeňka Lipše (získal cenu Best Convertible). O deset let mladší byl Ford T manželů Coufalových, kteří přijeli v dobovém oblečení a po zásluze si odvezli cenu za absolutní vítězství. Je dobře, že na podobná setkání začínají přijíždět i takhle staré automobily.
Ze značek, které se na srazu objevily, přežily do dnešních dnů jen Ford, Corvette, Chevrolet, Cadillac nebo Dodge a to je prakticky vše. Další značky jako třeba Oldsmobile, Buick, Paclard, Nash, Plymouth, Lincoln nebo Mercury jsou bohužel již historií. A je dobře, že se dochovaly v rukou sběratelů dodnes. Velký boom sběratelů křižníků nastal po roce 1989, kdy se k nám začaly ve velkém dovážet nejen z Ameriky, ale třeba i z Německa. Tam se jich například zbavovali američtí vojáci, kteří si je mohli přivážet bezcelně. Do revoluce vlastnilo u nás ameriky více méně jen pár šťastlivců. Dnes není zas tak velký problém je získat. Nabídka je stále poměrně velká a většinou i v původním stavu. Tak třeba pan Luděk Krejcar koupil sedmilitrový Cadillac z roku 1966 za 169 000 korun. Ani náhradní díly není problém. Palivové čerpadlo, dovezené z Kanady přijde na 2800,- Kč.
Určitými raritami mezi křižníky byl rozhodně Packard Super 8 s vidlicovým osmiválcem o objemu 5,2 litru vyrobený v roce 1948. Zajímavostí je elektricky stahovací plátěná střecha a také to, že jej pak Miloš Starsy údajně zakoupil den před srazem. Vůz je v původním stavu s patřičnou patinou. Nash 600 Super se zase může pochlubit proudnicovou karosérií z roku 1949.
Z našeho pohledu a také řady návštěvníků patřily mezi nejobdivovanější například Chevrolet Impala z roku 1960 pana Jiřího Nachtigalla.
Početné zastoupení měly Corvetty, které slaví letos šedesáté narozeniny, a tak si mohli diváci prohlédnout hned několik typů a provedení včetně prvního modelu z roku 1959. Naproti tomu Ford Mustang se na oslavy jubilea teprve chystá. Příští rok mu bude už padesát let. Pozornost na Sychrově budil Mustang Fastback GTA, kterého proslavil film Bullitův případ. Pod kapotou ukrývá osmiválec objemu 6,3 litru a výkonu 147 kW. Byl vyroben v roce 1967. Svého času byl Ford Mustang označován za nejrychlejší automobil světa. Protikladem byla robustní verze Mach I, jen o dva roky mladší.
Jindra Lasík - www.eurooldtimers.com
Další akce Veteran US Car Clubu Praha
21.6.-23.6.2013
American Dream - Dostihové závodiště Velká Chuchle
29.6.2013
Veteráni mezi ploty - areál léčebny Bohnice
5.10.2013
US Cars Praha - parkoviště OD Letňany