Ve dnech 15. – 17. 3. 2013 proběhl v Brně již třetí ročník této veteránské akce. Minulé dva ročníky se uskutečnily na brněnském výstavišti v teplých letních měsících. Vlastní akce minulých ročníků byla v prostorném historickém pavilonu „Z“ z třicátých let, asi nejstarším na Výstavišti. Díky letnímu termínu zaplnily okolí pavilonu desítky historických automobilů a motocyklů. Pro mne osobně to byly velmi vydařené a moc pěkné akce, na které jsem se rád vracel.
O to více mne překvapil letošní předjarní termín avizovaný již od konce léta loňského roku. Bylo jasné, že stroje vystavovány venku letos nebudou. I místo se změnilo. Velké plochy pavilonu Výstaviště vystřídala o moc skromnější Wannieck Gallery, která se nachází v těsné blízkosti nákupního centra Vaňkovka v centru města Brna. Toto rozhodnutí o umístění bylo pro hlavního pořadatele Atelier Kupka jistě nelehké. Ale v dnešní době, kdy komerční nájmy velkého Výstaviště jsou nemalé a účast veřejnosti nejistá bylo rozhodnutí správné. Ukázalo se, že akce splnila svůj účel a díky vynikající organizaci vše proběhlo tak, jak bylo naplánováno.
Již ve čtvrtek začali jednotliví vystavovatelé, ať šlo o kluby historických vozidel, firmy zabývající se prodejem dílů či renovacemi, či různá muzea chystat své expozice. Vystavovalo zde Muzeum Aloise Samohýla, Zetor, Svět techniky očima výtvarníků, Aero Service a Truhlářství Jiří Hemzal, CarSofa, Montyjawa, Autoservis Vojtěch Dymáček, Muzeum motorových kol, BKP Group, Concours d’Elegance Chateau Loučeň, Velorex club v AČR, Motoveterán klub Ogar, Salon první republiky, VWBrouk.cz, Moto Reno, Macala Car, Auto Bejda, Historic-Cars.cz, Veteran Arena Olomouc, MotoKenny Design, Veteran service, Klub historických vozidel Křenovice, Dantes, Aukční síň Auctum a další a další.
V pátek se otevřely brány výstavních prostor pro veřejnost. Během celé akce probíhaly různé odborné semináře a přednášky, např. komentované módní přehlídky oděvů a klobouků z let minulých, lakování veteránů, situace ohledně renovací a legislativy HV, rozhovory s bývalými automobilovými a motocyklovými závodníky, přednáška o traktorech Zetor, povídání o historii motocyklů Norton (byla zde celá kolekce těchto vynikajících anglických strojů) aj.
Ve stejném duchu se nesl sobotní a nedělní program akce. Krom vystavovatelů uvnitř galerie se na venkovních plochách nacházely traktory Zetor, jak staré, tak ty nejnovější. V sobotu zde stály dva nádherné vozy Rolls Royce a všemu dominoval čerstvě zrenovovaný autobus Škoda 706 RTO. Kompletní rekonstrukce autobusu byla provedena společností INTERLOG s.r.o a autobus měl zde svou premiéru. Uvnitř haly mne nejvíce zaujaly stroje zn. Ogar, již zmíněné Nortony, dále motocykly vyráběné v zahraničí na bázi našich strojů pod různými exotickými názvy. Několik strojů zn. Bugatti vystavovalo muzeum Samohýl. Dobu 60. let ve sportu připomněly vozy F3 a stánek motoklubu Branná, který pořádá koncem léta slavný Kolštejnský okruh.
Velmi očekávanou akcí byla sobotní aukce HV, kterou pořádala aukční síň Auctum. Již předem byly avizovány dražené sběratelské předměty jako automobily, motocykly a různé artefakty. V rámci sběratelských předmětů se dražila celá řada předmětů. Zarámovaná dobová reklama na automobily (převážně americké), katalogy náhradních dílů, různé prospekty, medaile a plakety s motoristickou tematikou, dále svázané ročníky motoristických periodik, např. Svět motorů, Jawa, Auto, The Motocycle aj. Nabízeny byly i karburátory, světla a doplňky na historické stroje. Bylo zde i několik motorů do motocyklů. Některé věci se prodaly, jiné ne, prostě obchod. Motocyklů byla celá řada. Nabízena byla Jawa – ČZ 175 Typ 356 r.v. 1958 v cenovém rozpětí 5000-8000,- korun. Tento stroj se jako jediný prodal za pouhé 3000,- Kč. Dále se dražily stroje Yamaha RD 50 r.v. 1979 za 17.000,- Kč – 25.000,- Kč, Honda CT 125, r.v. 1979 za 12.000,- Kč – 17.000,- Kč, Jawa 350 typ 639 z roku 1991, která měla najeto jen 6781 km. Dalším draženým strojem byla ČZ 477.1 z roku 1969 po špičkové renovaci za 30.000,- Kč – 50.000,- Kč, Ogar 250 Standard z roku 1936 v nekompletním stavu za 55.000,- Kč – 70.000,- Kč. Dražené italské stroje představovala MV Agusta Turismo Rapido po renovaci za 69.000,- Kč – 85.000,- Kč. Asi nejzajímavějším strojem byl prototyp tzv. jednotné řady Jawa z roku 1969 označený Jawa 250 typ 623 z roku 1969. Dochoval se v téměř původním stavu a byl bezvýsledně nabízen za 180.000,- Kč – 190.000,- Kč. Stejná situace nastala při dražbě Matchless G80 CS z roku za 160.000,- Kč – 190.000,- Kč Kč. Ani Scott Flying Squirrel z roku za 235.000,- Kč – 260.000,- Kč nebyl vydražen.
Obdobně nastalo i u automobilů. Nevydražil se ani jeden, nabízené ceny nedosáhly ani aukčního minima. Naprostým unikátem v nabídce byl Locomobile Touring Model B, který pohání parní stroj Mason Regulator. Tento vůz byl údajně dovezen do tehdejšího mocnářství v roce 1905 a měl být v majetku arcivévody Františka Ferdinand d’Este. Později jej v roce 1921 koupil soukromý sběratel. V roce 2007 prošel celkovou renovací, nyní je plně provozuschopný. Byl nabízen za 3.000.000,- Kč – 5.000.000,- Kč. Dalším strojem v nabídce byl Humber Humberette 8hp rok výroby 1913 v původním stavu za 700.000,- Kč – 850.000,- Kč a pěkné Aero 30 z roku 1934 za 700.000,- Kč – 850.000,- Kč.
Aukce historických vozidel na západ od Šumavy mají dlouholetou tradici a jsou velmi vyhledávané a oblíbené. Tamější sběratelé jsou na ně zvyklí a aukční prodej je pro ně samozřejmostí. U nás, jak se jeví, je situace jiná. Český člověk tento prodej prakticky nezná. Asi bude ještě dlouho trvat, než si na něj zvykne a opustí obvyklé burzy a běžný inzertní prodej.
Akce se tedy vydařila. Jedinou chybou na kráse byly relativně stísněné prostory vystavovatelů, kdy nebylo prostoru ukázat vše, co by chtěli a nekonání cílové jízdy k akci, jak tomu bylo v minulých letech. Ale je jasné, že pořadatelé vychází ze současné situace a je vůbec zázrak, že se akce podařila zorganizovat i v našich nelehkých podmínkách a těžké společensko-ekonomické situaci. Takže doufám, že se za dva roky v Brně na obdobném Classic Show 2015 opět sejdeme.
Mgr. Tomáš Kunštátský
www.eurooldtimers.com