Ve sváteční den 8. května se konala celá řada akcí. Nadšenci mohli shlédnout prakticky vše, co se týče jejich koníčků. Nejinak tomu bylo i pro příznivce historických vozidel. Stačilo se podívat do kalendáře a vybrat si.
Pro cíl své cesty jsem zvolil malou středočeskou vesničku Pucheř u Čáslavi. Fotky na netu z minulých ročníků ukazovaly zajímavé stroje, které se u nás, na Moravě, vyskytují jen zřídka. Popříjezdu do místa konání mne zaujalo vlastní místo setkání. Jde prakticky o louku, či záhumenek sběratele a nadšence pro historická vozidla, který, dle slov veteranistů tuto nevšední akci pořádá již mnoho let. Jde o kombinaci setkání majitelů a příznivců HV doplněnou burzou, setkáním velocipedistů, srazem historických traktorů a stabilních motorů. Ty byly předváděny samozřejmě v chodu a dokonce poháněly různé zemědělské stroje. Mohli jsme tak vidět v chodu unikátní mlátičku z první republiky poháněnou řemenicí od stabilního motoru. Další zajímavostí byly různé traktory. Od našich známých Zetorů až po traktor značky Porsche.
Na své si přišli i milovníci motocyklů. České Jawy a Zetky všech typů a variant byly samozřejmostí. Jsou vždy ozdobou každého srazu HV. Naši sběratelé je renovují a dokazují tím, jaký pestrý výrobní program měly naše motocyklové závody v minulosti. Přijelo i množství motocyklů vyrobených v zahraničí. Nejvíce mne zaujala britská klasika firem Douglas, Triumph a BSA. Akce se zúčastnili i majitelé sovětských strojů Dněpr a Ural. Některé byly krásně zrenovované, jiné upravené do podoby, kterou si majitel vysnil a stroj tak upravil. Podobu a druh laku na některých strojích v Rusku prostě vyrobit nemohli a neuměli. Sice pastva pro oko, ale z historického hlediska nepravděpodobné. Ještě horší bylo použití známého loga BMW na nádrži ruského IMZ. To už je opravdu síla. Jako obdivovatel této bavorské značky jsem chytal amok. Naštěstí prohlídka automobilů mne uklidnila. Opět krásné české předválečné i poválečné vozy, např. Tatra 600 Tatraplan, Felicie, Octavie, Stejšn, Tudor, několik předválečných Tater, Aerovek, pod. Asi nejzajímavější byla dodávka Zbrojovka Brno na podvozku Z 18. Ze zahraničních vozů opět britská klasika v podobě značek MG a Triumph. Z nich zřejmě nejvzácnější byl slavný MG s motorem Škoda po závodníku Pohlovi, který se tu a tam objevuje na srazech a soutěžích HV. Krom běžných vozů zde byly k vidění a vozy nákladní. Dva automobily Garant, jeden na benzin, druhý dieselový reprezentovaly užitková vozidla let minulých. Na jednom dokonce dobové označení socialistické organizace Pramen. K tomu slavná Praga RN v hasičském provedení. Vozy armádní byly zastoupeny legendárními Jeepy z druhé světové války v provedení US army, k vidění byla i těžká sovětská technika v podobě ZIL 130a 131. Přijelo i rumunské ARO nakamuflované do podoby ruského Gazu 69 s barvami naší armády (nechápu tento počin). Všechny účastníky zaujala velká skupina dobově oděných lidí, kteří se na akci dostavili na jízdních kolech vyrobených v období první republiky.
Na burze, byť menšího rozsahu, se prodával klasický sortiment, ale, dle mého mínění, šlo spíše o doprovodný program celého setkání. Velmi dobrou, skoro domácí atmosféru setkání podporovala živá hudba ve složení, které se používalo v letech minulých. Hráli známé polky a valčíky, nechyběla populární hudba z 50. – 80. let. Celkově akce působila velmi dobrým, klidným a pohodovým dojmem, svým rozsahem asi mnohé překvapila a ukazuje, že setkání či sraz HV se dá dělat i podomácku bez noblesních hotelů, ohromné propagandy a horentních nákladů či vkladů. A o to více je pro mnohé veteranisty, včetně mne, zajímavá.
Mgr. Tomáš Kunštátský - www.eurooldtimers.com