Ač v Litomyšli není zatím žádný oficiální veterán klub, tak tamější veteránská komunita je velmi silná a agilní. Pod heslem „Ušlechtilým strojům zdar“ pořádají během roku řadu akcí. Poslední z nich je „Putování za tradicemi první republiky“. Akci pořádají ve spolupráci s občanským sdružením Memoria populi, MiP spol. s.r.o., za přispění H.R.G. Litomyšl.
Vlastní akce navazuje na dva předchozí ročníky a má dvě místa konání. Litomyšl a Vlčkov. V devět hodin se účastníci sjíždí na náměstí v Litomyšli před radnicí. Tam vystavují své stroje. Veškerou dopravu tam řídí prvorepubliková policie, návštěvníci akce jsou v dobovém oblečení. Tak jako za republiky Československé byli i návštěvníci, účastníci oslav dne vzniku samostatné republiky, označeni červeno-modro-bílými trikolórami. Přijíždí první automobily. Škoda Popular 912 z roku 1938 přijel až z Prahy, byl v původním, dochovaném, vzácně udržovaném stavu. Z největší dálky, Karlštejna, přijel automobil Tatra 57 A. Byl uveden do provozu 21.3.1936. Zajímavostí tohoto stroje byla zakázkově upravená karoserie, kdy krom několika drobných zvláštností bylo na první pohled patrné otevírání kufru zvenku. Dalším strojem byla Tatra 12 zdejšího sběratele Milana Maruškina. Byla vyrobena v roce 1927 a je známá z různých soutěží a akcí. Jen letos se zúčastnila šesti soutěží a vždy jezdí po vlastní ose. Stejně tak jezdí výhradně po ose Aero 662 věčného šoumena a veteranisty tělem i duší pana Standy Pavlišty. Ten nejen vystavil svou krásnou Aerovku, ale zahrál si v dobové hrané scénce, kdy neopatrný cyklista překřížil cestu tomuto vozu, došlo k drobné havárii a celou věc musela nakonec vyšetřovat četnická pátrací stanice. Vše spravedlivě vyšetřila a účastníci incidentu se v duchu dobrých mravů na místě smířili a odešli do blízkého hostince celou akci zapít. Jo, to byly časy.
Dalším zajímavým automobilem byl Walter Junior z roku 1932, který přijel až z Bouzovska. Nejstarším strojem byl Ford T z roku 1915. Ten jako jediný se zřejmě nemohl za první republiky akce zúčastnit, protože na naše území byl dovezen teprve nedávno. A to je dobře, obohatil tak plejádu historických vozidel, která můžeme vídat na našich akcích. Zatímco se za období minulá vozidla vyvážela, nyní nastala situace zcela opačná. Dalším krásným strojem bylo BMW 321 z roku 1938. Bylo v provedení kabriolet. Bohužel, počasí konce října nedovolilo u tohoto vozu stáhnout střechu a tak předvést tento vůz ve vší parádě.
Velmi početné bylo zastoupení motocyklů. Českou provenienci reprezentovaly dvě krásné Pragy 500 BD, obě po renovaci, jedna z roku 1926, druhá z roku 1930. Továrnu Jawa zastupovala horová třistapadesátka a to hned opět ve dvou kusech. Strakonickou Zbrojovku reprezentovala ČZ 175, která dojela ve stavu, jak se dochovala do dnešní doby. Původní lak, zbytky chromů, prostě nádherná dobová patina. Zřejmě nejhezčím strojem celé akce byla četnická ČZ 500, kterou předvedl jeden z organizátorů akce Vojtěch Vomočil, který byl zároveň v uniformě předválečného četníka. Motocykl byl vyroben v roce 1938, za války jej zabrala německá armáda, poté stroj jezdil v Německu, kde byl nedávno objeven. Samozřejmě byl dovezen zpět a do detailu renovován včetně nádherného sidecaru. Ze zahraničních strojů byly zastoupeny pouze anglické značky. Viděli jsme Ariel RH 350 z roku 1939, původně armádní Matchless G3 též z roku 1939. BSA Slopper z roku 1928 vozila dalšího příslušníka četnické pátračky. Další besárna byla typ S31 z roku 1931. Nesmíme zapomenout na dvě předválečná jízdní kola. Jedno značky Norma a druhé značky Velen - Vladimír Němec, Prostějov. Obě v zcela původním stavu s lehkou patinou.
V jedenáct hodin se přesunula kolona historických vozidel do Vlčkova, kousek od Litomyšle. Tam proběhl slavnostní akt položení květin k soše T. G. Masaryka. Celou akci provázel slavnostní nástup četnické jednotky za doprovodu prvorepublikové armády. Následovala komentovaná ukázka zadržení nebezpečného pachatele, který diverzní činností škodil republice. Po akční ukázce pokračoval program komentovanou prohlídka zúčastněných strojů. K tomu všemu hrál saxofonový kvintet ze ZUŠ Litomyšl melodie Jaroslava Ježka. Díky sponzorům se účastníci bohatě posilnili a vše zapili prvorepublikovým pšeničným pivem. V poledne akce úspěšně skončila se slibem, že za rok se bude konat opět „Putování za tradicemi první republiky“.
Mgr. Tomáš Kunštátský - www.eurooldtimers.com