Novogotický státní zámek Sychrov je národní kulturní památkou. Dříve sloužila jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, dnes ji známe především z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámecké pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky; většina místností také vyniká bohatou řezbářskou výzdobou. V okolí parku se nachází velký anglický park, který je vystavěn zároveň jako arboretum, kde se vyskytují vzácné keře a stromy. A právě tento park se stal dějištěm „Skotských her“.
Jde o nejrozsáhlejší festival Skotských her v Evropě mimo území Skotska. Nacházel se zde skotský vojenský tábor s ukázkami souboje holemi, či jinými zbraněmi. Nechyběly ukázky palných zbraní. Daly se zde zakoupit pravé skotské šperky, nádoby, číše, doplňky, dále různé oblečení včetně opravdových mužských sukní (v těchto oblecích velká většina účastníků akce chodila). Nechyběla ochutnávka různých typů pravé skotské, ale to pro řidiče bylo obzvláštně smutné, protože se mohli jen dívat. Zato se mohli zúčastnit soutěže ve vrhání klád, zápasu, nošení těžkých břemen aj. Dále byly k vidění taneční soutěže a vystoupení. To vše doplňovalo celou atmosféru tohoto setkání. Nechyběla skotská hudba. Ta je na první poslech docela zajímavá, používá melodii hranou houslemi, která se neustále obměňuje. První dvě skladby se dají poslouchat, po delší době je tato hudba však stále stejná a docela protivná. Na tuto hudbu tančily skupiny oděné ve skotských krojích a předváděli domorodou skotskou lidovou kulturu.
A samozřejmě nemohla chybět historická vozidla vyrobená na území Velké Británie. Těmto strojům byla vyhrazena jedna velká část parku, kde mezi stromy na krásně posečené louce se rovnalo jedno britské auto za druhým. A opravdu bylo se na co dívat. Klasické sportovní vozy zastupovaly snad všechny typy značky MG a Triumph. Docela zajímavým automobilem byl Spitfire v provedení coupe, což není až tak moc na srazech k vidění. Ze sportovních vozů bych připomenul Austin Healey a Jaguar E type, kterých zde bylo také několik. Stroje luxusní zastupovala značka Jaguar a samozřejmě Rolls Royce. Dostavila se i auta pro denní ježdění, v době vzniku zcela běžná. Jeden typ se však vymyká tehdejší praxi. Jde o Ford E 105, který pod názvem Ford Anglia dovezli naši dovozci automobilů koncem 50. let do tehdejšího Československa. Měl obohatit tehdy skromnou nabídku našeho jediného prodejce nových automobilů – Mototechnu. Údajně bylo dovezeno jen pouhých 1000 kusů tohoto vozidla. Jde o limusinku, se zastaralým motorem rozvodu SV, třístupňovou převodovkou, ale na dobu vzniku velmi moderní pohodlnou karoserií a řadou u nás u osobních automobilů nepoužívaných doplňků, jako např. podtlakem ovládané stěrače. Tyto vozy se na našem území dochovaly velmi málo, protože v 70. letech je jeden za druhým ničili autokaskadéři, kteří je používali pro svá vystoupení.
Akci historických vozidel na skotských hrách zaštítilo Automuzeum Liberec. Historická vozidla byla zajímavou součástí těchto skotských her a vhodně zapadla do celkového pojetí této velkolepé akce.
Mgr.Tomáš Kunštátský - www.eurooldtimers.com