Hrad Helfštýn je dominantou „Moravské brány“, byl postaven k jejímu střežení a zároveň je jedním z největších hradů na Moravě. Již ve druhé polovině 80. let tam pořádal bývalý VCC Přerov sraz dvoutaktních automobilů, v 90. letech SKAM Olomouc každoročně končil své akce právě na tomto hradě. V té době se tam dalo na nádvoří běžně přenocovat ve stanech, případně na hradbách, či ve věžích. Ale kde ty „loňské sněhy“ jsou?
Zhruba před deseti-dvanácti lety zakládají přerovští veteránisté nový klub. Podle tohoto hradu jej nazvali „Veteranklub Helfštýn“. Stěžejní akcí se stává Helfštýnský okruh. Koná se vždy v květnu, jednou za dva roky. Bývá určen pouze pro předválečná vozidla.
Nejinak je tomu i letos. Pořadatelé v čele Jirkou Zemánkem zorganizovali třídenní akci pro vybraná předválečná vozidla. Uvědomili si fakt, že trať, prostory soutěže i zázemí, vše má určitou kapacitu a určitý časově organizační plán. V minulých letech se počet účastníků neustále zvyšoval, což samozřejmě pořadatele těšilo, ale do jisté míry přinášelo řadu organizačních problémů. Letos již od začátku roku vyhlásili jednoduchou, ale velmi účinnou strategii. Max. počet účastníků bude 120 posádek. Každá značka bude mít zastoupení po jednom typu vyráběného vozu. Tím se dosáhlo typové různorodosti atraktivní jak pro diváky, tak i pro veteranisty samé. A krok to byl, jak se ukázalo, velmi správný. Sice bohužel nemohli pořadatelé přijmout do akce všechny zájemce, ale o to více bylo startovní pole pestřejší. Z domácí produkce téměř vše, co naše automobilky produkovaly. Tatry od 11 přes 52 s karoserií Sodomka do 57, Aero od 500 do 50, Piccoly různých výrobních sérií, stejně tak i větší Pragovky. Nechyběly brněnské Zbrojovky a auta zn. Jawa a Walter. Z domácích motocyklů měly zastoupení převážně Jawa a ČZ, ale byly i k vidění legendární Čechie a motocykly Walter.
Ze zahraničních vozů byly zastoupeny téměř všechny světové automobilky. Ford typy T, A, MG, Renault, DKW, Wanderer, Mercedes. Ozdobou byly dva vozy Bugatti, několik mohutných vozů americké předválečné výroby. Mezi nejstarší vozy patřil Panhard Levassor X 19 a Chenard –Walcker-Frankrig, oba z roku 1912. Z motocyklů byly mj. zastoupeny značky BSA, AJS, Rudge, Sunbeam, ale i malá motokola s motorem Sachs, Samozřejmě nechyběly americké Indiany a Harleye. Motocykl Brough Superior se také hned tak nevidí.
Vlastní akce začala již v pátek 13. května. Říká se, že pátek 13. je nešťastný den, což se ale o tomto pátku říci nedalo. Aspoň ne z hlediska veteránského. Již během odpoledne se začaly sjíždět stroje na náměstí v Lipníku n. Bečvou, kde probíhala výstava a prolog celé akce. K tomu koncertoval vynikající H-band z Hranic. Šlo o osmičlennou kapelu hrající jazzové a populární standardy na velmi vysoké profesionální úrovni. Tato hudba nejen dokreslila dobová auta a motocykly, ale u mnohých navodila atmosféru jazzového koncertu, či posunu v čase do dob minulých.
V sobotu úderem deváté startovaly stroje směr Přerov, kde proběhla krátká výstava, dále na Kelč a směrem lázně Teplice n. Bečvou. Namáhavé stoupání na hrad Helfštýn s cílem na nádvoří hradu celou putovní 102 km dlouhou odyseu ukončilo.
Celá akce byla do detailu naplánována. Trať lemovaly stovky přihlížejících diváků. V průjezdních městech nebylo k hnutí. Rovněž Helfštýn praskal ve švech.
A kdo vyhrál? Domnívám se, že všichni, kteří přijeli, vystavili svůj stroj, zvládli nástrahy tratě i záludné otázky pořadatelů.
Akce byla na velmi vysoké společenské úrovni, o které svědčí i slavnostní večer s vyhlášením vítězů, hudbou a tancem. Takže za dva roky opět na Helfštýn!
Mgr.Tomáš Kunštátský, Martin Plšek
www.eurooldtimers.com
auto:
moto: