Litomyšl. Malé východočeské město. Avšak svým kulturním významem a tradicí velké. Připomínám jen hudební festival Smetanova Litomyšl, ochotnické divadelní soubory, množství různých kapel a orchestrů, spolků a společností. Do toho zápis kulturního dědictví UNESCO.
Do období první republiky nás zavedla velmi podařená akce. V sobotu 25. září 2010 se na nádherném litomyšlském náměstí objevují první předválečné motocykly a automobily. Řidiči jsou překvapeni. Jejich zaparkování řídí příslušníci předválečné Policie a Četnictva. Ti se ujímají kompletního řízení dopravy v části náměstí. Předválečné uniformy budí respekt i u současných řidičů. V deset hodin se vydává kolona prvorepublikových strojů do Vlčkova.
Vlčkov je malá víska asi 8 km severně od litomyšlského náměstí. Je zajímavá tím, že hudební skladatel Bohuslav Martinů právě tady čerpal námět pro své dílo Otvírání studánek. Další zajímavostí této obce je památník T.G. M. Ani v době nejhlubší totality nebyl odstraněn. Možná také tím, že obec leží bokem hlavních cest.
Po příjezdu do centra obce opět řídí provoz uniformovaní členové Četnické pátrací stanice Praha a pomáhají zaparkovat stroje. K tomu vyhrává Líšnický šraml. Jde o kapelu, která se zabývá dobovou hudbou lidového žánru z 20. a 30. let. Podstatné je to, že používají u některých skladeb původní aranžmá z původních, ručně psaných not. Oblečení kapely z období 30. let je samozřejmostí.
V duchu 1. republiky položili vojáci, legionáři i policisté věnec k pomníku TGM, byla zazpívána hymna, pronesen slavnostní projev. Následovala komentovaná přehlídka historických vozidel a ukázka činnosti četnické pátračky formou hrané scénky. Stroje byly skutečně autentické. Tatra 12, 54, Praga Piccolo, Aero 30. Z motocyklů několik předválečných ČZ, dvě Jawa 350 OHV, Jawa 500 rumpál, německý Triumph 350 S, dvě BMW, Ariel se sajdou aj.
V poledne se stroje přesunuly do prostor stájí, kde v odpoledních hodinách probíhala Lovecká jízda koní solo a Selská jízda koňských spřežení. K tomu hrála opět dobrá hudba, tentokrát kapela Chrpa, která se zabývá hudbou původního českého trampingu.
Po skončení jízd a ukázek jak veteránů, tak koní, vozatajstva a kočárů se účastníci odebrali do místní klubovny hasičů. Tam probíhal společenský večer, vyhodnocení celého dne a samozřejmě taneční zábava.
Pro nás, veteranisty je tato akce poutavá tím, že naše historická vozidla jsou ještě více zasazena do kontextu první republiky a tím ještě více připomenou tuto již dávno zmizelou dobu.
Mgr.Tomáš Kunštátský