Teplé letní počasí druhého červnového týdne 2010 dávalo tušit i pěkný víkend. Při pohledu na kalendář akcí v tento termín bylo opravdu z čeho vybírat. Konalo se nejméně 14 akcí pro historická vozidla. Možná také proto, že právě na tento den byla vyhlášena akce Národní den historických vozidel v pohybu. Účelem bylo ukázat veřejnosti historická vozidla a upozornit tak na jejich význam v naší společnosti po stránce kulturní, historické, sociální, vzdělávací, zaměstnanostní, ekonomické a také co do ohleduplnosti k veřejnosti i životnímu prostředí.
Kdysi dávno jsem se několikrát zúčastnil soutěže HV na Červené Vodě pořádané tamějším veteranklubem. Vždy jsem byl velmi spokojen, a proto jsem se letos rozhodl, že se podívám, jak to tam vypadá po mnoha letech.
Technické zázemí včetně ubytování bylo zajištěné v rekreační oblasti Čenkovice, konkrétně v hotelu Atlas. Jde o relativně pěkný hotel postavený v 80. letech jako rekreační středisko tehdy nějakého socialistického podniku. Již v pátek se tam začali sjíždět první návštěvníci. Volba tohoto hotelu byla šťastná. Slušné zázemí, restaurace, bar, soukromí.
V sobotu ráno se vozidla přesunula na náměstí v Červené Vodě. Tam zároveň s výstavou probíhala technická přejímka účastníků, kteří přijeli až v sobotu dopoledne. Ani jsem si nestihl pořádně prohlédnout všechny stroje a už se startovalo do jízdy zručnosti. Ta zahajovala celou Horskou jízdu. Klasické prvky odhadu výšky a šířky vozidla, jízda odvráceným kolem po několikrát zakřiveném prkně, přenášení pístu a jeho následné vložení do válce, aniž by soutěžící zastavil. Po splnění se vyrazilo podle poněkud zvláštně psaného šipkového itineráře na vlastní dvouetapovou jízdu. Pořadatelé využili málo frekventované, ale většinou velmi dobře opravené silnice, na Kralicku a Žambersku. První etapa vedla přes malebné pohraniční městečko Králíky, kolem známé přehrady Pastviny do Žamberku. Tam byl zajištěn oběd a během něj měli účastníci možnost prohlídky hasičského muzea. To vybudovali svépomocí žamberečtí hasiši, kdy shromáždili velmi zajímavé exponáty, které se váží k historii hasičstva na žamberecku. Krom různých prastarých stříkaček na ruční pohon jsou zde k vidění i stříkačky motorové a zejména dva hasičské vozy. Starší z nich je Praga AN. Vozidlo bylo zakoupeno v roce 1928 do Žamberka, tam sloužilo do 60. let, nyní je v majteku SDH Žamberk jako musejní vozidlo. Druhým strojem je Praga RN provedení AS16. Vozidlo bylo přiděleno 1953 do Žamberka, první majitel byl Odbor civilní obrany Žamberk. Později v 60. letech převedeno do SDH Dolni Dobrouč, po vyřazení se vrátilo zpět do Žamberka. Obě vozidla tedy mají přímý vztah k hasičům v Žamberku a jsou důstojnou ozdobou zdejší sbírky.
Druhou etapu odstartoval starosta města Žamberk. Trasa vedla k česko – polské hranici a podél ní k Zemské bráně. Jedná se o unikátní starý kamenný most přes Orlici, který byl nedávno zrekonstuován. Dále kolem pohraničních opevnění do Lichkova a zapomenutými silničkami do cíle akce, hotelu Atlas v Čenkovicích. Soutěž byla spestřena celou řadou průjezdních kontrol. Zkoušela se zručnost soutěžících, ale také znalost z historie a pohotovost řidiče. Hodnoceni byli soutěžící na motocyklech, kategorie auto byla rozdělena na dvě kategorie. Do roku 1945 a 1946 – 1970. Po vydatné večeři proběhlo vyhlášení vítězů, přdání pohárů a cen. Následoval společenský večer. Akce se vydařila, počasí přálo, večerní bouřka byla už jen malou tečkou za pěkným dnem.
Mgr. Tomáš Kunštátský - www.eurooldtimers.com