Nablýskané limuzíny, sportovní i závodní automobily a motocykly, na nichž jezdili či závodili už naši dědečkové. To byla lákadla, která přivedla víkendu 13 .6. 2009 na hlučínskou štěrkovnu spoustu automobilových fandů, diváků i sběratelů. Mnohé historické stroje se posléze proháněli po místní „závodní dráze". Pořadatelem této akce byl Oldracing Club o.s. spolu s SRA Hlučín.
K vidění zde byly Tatry, Bugatti, unikátní Mecedesy, sportovní vozy různých značek a typů, ale také třeba jeden z mála dochovaných a pojízdných mopedů či motocyklů různorodých značek počínaje ČZ přes Jawy, BMW, Ariely až po Indiany. Pan Jiří Dumbrovský zde divákům představil nádhernou Bugatku a také dva „Meďoury" 190 SL a 300 S Coupé. Vůz 300 S je v republice jediný, stejný ale roadster má Josef Stangl v Praze prozradil nám pan Jiří Dumbrovský. I pan Jiří Lukeš přivezl ukázat zbrusu nový exemlář ze své sbírky - otevřený automobil značky Alvis jehož karosérii navrhl známý švýcarský karosář Hermann Graber.
K nejstarším exemplářům, které mohli lidé v Hlučíně obdivovat, patřil také žlutý Franklin D Runabout z roku 1910, který jeho majitel Libor Jelínek dával dohromady téměř tři roky.
"Když jsem ho přivezl z Německa, původní byl jen podvozek, motor a sedadla. Karoserie je celohliníková, motor je vzduchem chlazený na dřevěném rámu a auto je osvětlené petrolejovými lampami," stručně popsal tento stoj jeho majitel.
V každém kole soutěžily vždy dva přibližně stejně výkonné stroje. Po odstartování pak jezdci projeli každý svůj okruh, aniž by se potkali. V místě , kde je sledovali diváci, byl úsek měřený radarem, a tak jezdci zde museli snížit rychlost stroje na maximálně 40 kilometrů v hodině. Každé překročení této rychlosti znamenalo pro jezdce trestné body. Vyhrál tedy ten, který měl nejméně trestných bodů, a ne, kdo projel trať nejrychleji. Každý závodník samozřejmě závodil ve své příslušné kategorii.
Před nelehkým úkolem stáli odborníci, kteří z velkého počtu historických veteránů na dvou třech, či čtyřech kolech měli vybrat v soutěži elegance ty nejvzácnější.
Sběratelé si mohli vzácné stroje nejen prohlédnout, ale také měli možnost si na veterán burze zakoupit chybějící díly pro jejich oldtimery.
Zároveň v areálu štěrkovny probíhal doprovodný program. Jeho součástí bylo vystoupení mažoretek, exhibice ACA Racing teamu – který zde předváděl ukázku kaskadéra a tří upravených nákladních vozů Tatra. K poslechu hrály kapely Beatles Collection Band a KG Band. Modeláři zde předváděli rádiem řízené modely aut ...
Po vyhlášení výsledků a rozdání cen ozářil oblohu slavnostní ohňostoj. To je tak z Velké ceny Hlučína vše.
Mirek Kubáň