Ačkoliv Rakousko nemělo nikdy tolik automobilových značek jako třeba naše republika, tak se může pochlubit docela slušnou historií, a dnes i velice pěkným automobilovým muzeem, které najdeme jen několik kilometrů od našich hranic.
Ze tří značek Austro Daimler, Puch nebo Steyr do dnešních dnů přetrvala pouze Steyr, která však vyrábí pouze systémy pohonu všech kol pro různé automobilky, případně se podílí na montáži vozidel s pohonem všech kol. Několik kousků dokumentující rakouskou automobilovou historii můžeme vidět také v soukromé sbírce Koller Oldtimermuseum Heldenberg. V bývalé výstavní hale je shromážděno na sto vozidel od kočárů až po Ferrari 326 GTB z konce osmdesátých let, respektive Ford Sierra Cosworth, nesoucí datum výroby rok 1990.
A protože jsme v Rakousku, tak pochopitelně nemůže chybět ani závodní vůz prvního mistra světa našich sousedů – Jochena Rindta. Jde o monopost formule 2 – Lotus 69 z roku 1970. Vůz tehdy poháněl čtyřválec Cosworth 1.6 o výkonu 236 k při 10 500/min. S pětistupňovou převodovkou Hewland FT 200 dosahoval podle převodů rychlosti až 300 km/h.
Nejstarším exponátem, pokud jde o rok výroby, je britský Jewel Rigid Body Tourer z roku 1898. Poháněl jej dvouválec o objemu 1,4 litru a výkonu pouhých 6,5 k, spojený s dvoustupňovou převodovkou. Ještě starší by byla Benzova tříkolka z roku 1886, pokud by se nejednalo o jednu z věrných replik. Ale komu to vadí, alespoň se mohou návštěvníci seznámit, jak vlastně vypadal ve skutečnosti předchůdce dnešních automobilů.
Třetím nejstarším a zřejmě i největším exponátem je dvoutunový Renault CE „Kaiserwagen“, který v roce 1911 poháněl pětilitrový čtyřválec o výkonu 30 k. Mezi skvosty patří mj. šestiválcová Hispano Suiza HS 26 (1928), osmiválcový Packard 740 (1930) a pochopitelně také osmiválcová Bugatti 57 (1938). Nesmíme zapomenout ani na Mercedesy – kompresorový 500 K (1935) a slavný 300 SL Gullwing, vyrobený před půl stoletím.
Jiná část muzea je věnována nejrůznějším typům Porsche včetně závodních modifikací. Důvod je jasný – Ferdinand Porsche se narodil sice ve Vratislavicích u Liberce, ale prvních padesát automobilů vyrobil po druhé světové válce v rakouském Gmündu za přispění svého syna Ferryho a konstruktéra Karla Rabe. Jméno Ferdinanda Porsche se prolíná mnoha rakouskými značkami, včetně nejstarší firmy Austro Daimler založené v roce 1899 jako Daimlerova filiálka na výrobu nákladních automobilů. Prvním technickým ředitelem byl Paul Daimler, v roce 1905 jej vystřídal třicetiletý Ferdinand Porsche, který si v té době udělal jméno jako konstruktér „hybridního“ vozu Lohner Porsche na benzin a elektrickou energii. Ještě v témže roce se firma osamostatnila a vyvinula řadu zajímavých automobilů. Mezi ně patřil bezpochyby vystavený třílitrový luxusní šestiválec ADR (1931), jako nástupce luxusního AD navrženého ještě Porschem.
Do Rakouska se Ferdinand Porsche vrátil v roce 1926, kdy opustil Mercedes, a nastoupil do bývalé zbrojařské firmy Steyr. Tam pokračoval na rozpracovaných návrzích Hanse Ledwinky a převedl je na moderní technickou úroveň. Za své působnosti zkonstruoval mj. typ XXX, označovaný také jako Typ 30. Rovněž tento automobil se šestiválcovým motorem z hliníkové slitiny o objemu dva litru a výkonu 40 k najdeme mezi exponáty.
V roce 1934 došlo ke spojení firem Steyr, Daimler a Puch ve společnost SteyrPuch, odkud vyjížděly od konce padesátých let licenčně vyráběné Fiaty 500, ovšem se vzduchem chlazeným dvouválcem typu boxer, který vyvinula firma Steyr. Ještě před tím, po roce 1949 se vozy Fiat montovaly ve firmě Steyr.
Tolik ve stručnosti o historii rakouského automobilového průmyslu. Pokud chcete vidět všechny tyto automobily a ještě mnoho dalších, potom vám nezbývá nic jiného než navštívit Oldtimermuseum Koller v Heldenbergu, které leží na silnici B4 mezi Hornem a Stockerau, u města Ziersdorf. Ze Znojma je to sem zhruba padesát kilometrů a otevřeno je denně od 9 do 18 hodin. Za vstupné zaplatíte 6 eur, případně si můžete koupit i kombinovanou vstupenku do dalších expozic Heldenbergu, jako je památník Radeckého, anglická zahrada, kruhové hroby apod.
Muzeum vás překvapí nejen svým pojetím, ale také tím, že si většinu exponátů můžete prohlédnout z bezprostřední blízkosti. U každého automobilu je popisek se základními údaji a k dispozici je také barevný katalog s takřka všemi vystavenými veterány. Více info na http://www.rkoller.com/oldtimer
Jindřich Lasík