Rolls-Royce - historie značky

VeteránRolls-Royce Silver Wraith 1938

     Je tomu již více 100 let, co začaly po světě jezdit automobily značky Rolls-Royce a proto se v tomto článku vydáme na začátek minulého století, kdy Charles Rolls a Henry Royce dali hlavy dohromady, aby začali vyrábět nejlepší automobily na světě.

     V tomto článku se seznámíme se všemi důležitými milníky automobilky Rolls-Royce.

     Charles Stewart Rolls (narozen 1877) vyrůstal v aristokratickém rodinném kruhu ve Walesu, vystudoval techniku v Cambridgi a byl velmi zapáleným příznivcem automobilismu v době, kdy všichni auta považovali za něco, co brzy vyjde z módy. Jeho přínos je kvůli jeho tragické smrti krátce po založení automobilky často podceňován. Rolls byl ve skutečnosti talentovaný konstruktér a obchodník v jedné osobě. Své sportovní aktivity (auta, letadla) financoval Royce z příjmů své firmy C.S. Royce and Co., která prodávala od roku 1902 automobily.

     Frederick Henry Royce (narozen 1863) byl jedním z pěti dětí a přestože jeho původ nebyl tak vznešený také on vystudovat techniku. Royce během svého pobytu v Londýně pracoval, finančně podporoval rodinu a po večerech studoval. V svých jednadvaceti letech založil v Manchesteru r. 1884 s přítelem Ernstem Claremontem vlastní podnik F.H. Royce and Co. Firma se zabývala výrobou malých elektrických součástí. Vyráběli např. dveřní zvonky, vypínače, později také měřící zařízení nebo dynama. Na konci 19. století se firma přejmenovala na Royce Ltd. a to už vyráběla elektromotory a elektrické jeřáby. Royce sám přispěl svými vynálezy a zlepšeními k rozvoji techniky. Na jeho jméno zní například patent na bajonetovou patici žárovek a ve všech jeho elektrických strojích zavedl třívodičové elektrické vedení, které se později stalo standardem.

     Royce vlastnil automobil značky De Dion, později zakoupil dvouválcový Decauville, který jej však po mnoha stránkách neuspokojoval a proto se rozhodl vylepšit nespolehlivý elektrický systém, utlumit vibrace a nepravidelný chod motoru – tedy typické projevy provozu všech tehdejších automobilů. Na prvního máje roku 1904 vyrazil poprvé na zkušební jízdu vylepšeným automobilem dlouhou 15 mil. První upravený Decauville následovaly další dva kusy pro společníka firmy a Henryho Edmundse. Přes něj se oba slavní pánové seznámili a již po prvním setkání s Royceovým automobilem bylo dohodnuto, že automobily budou vyráběny pod jménem Rolls-Royce Motor Cars.

     V prosinci 1904 se v časopise Autocar objevil inzerát s textem:“První, jednoduchý, tichý Rolls-Royce“. Royce prosazoval více válcové motory a první konstrukční a modelová politika se řídila plánem vyrábět dvouválce (10 hp), tříválce (15 hp), čtyřválce (20 hp) a šestiválce (30 hp) s maximálním možným stupněm unifikace. První veřejná prezentace automobilky proběhla na pařížském autosalonu v prosinci 1904, kde byly vystaveny první automobily Rolls-Royce, které se vyznačovaly již tehdy nadstandardní úrovní techniky i řemeslným zpracováním. Po neúspěšném pokusu o osmiválec do V, byl dalším automobilem 40/50 koňový šestiválcový model představený v roce 1906. Dvanáctý vyrobený model 40/50 dostal stříbrný lak a stal se známý jako Silver Ghost. Jméno později převzaly i ostatní modely 40/50. Podvozek stál 1300 liber a karosárny jej ihned zařadily na vrchol tehdejší produkce. Úspěšný prodej modelu Silver Ghost si vyžádal postavení nové továrny v Derby.

     Od počátku produkce prokazovaly automobily RR odolnost v různých soutěžích a závodech, nechybělo několik úspěšných překonání tehdy populárních absolutních rychlostních rekordů. V Alpských závodech roku 1912 automobily RR neuspěly kvůli příliš příkrým stupáním. Dva pasažéři vždy museli vystoupit, aby automobil stoupání zdolal. Problém byl v nedostatečném výkonu resp. převodech. Obdobná stoupání byla testována ve Skotsku, ale nepočítalo se s vysokou nadmořskou výškou. V následujících letech se již úspěchy dostavily.

     Vášeň pro létání se stala roku 1910 osudnou Charlesi Rollsovi. Rolls byl prvním člověkem, který přeletěl kanál La Mance oběma směry a bohužel také prvním Britem, který zahynul při leteckém neštěstí.

     V roce 1911 vznikl maskot Rolls-Royce – soška označovaná často jako „The Flying Lady“, jindy „The Silver Lady“, ale originálně pojmenovaná „The Spirit of Ecstasy“. V té době druhý ze zakladatelů automobilky – Rolls – vážně onemocněl. Na jedné z jeho cest na jih Francie, kde se léčil z britských zim, jej nečekaně na tehdy prázdných silnicích předjel jiný motorista. Rolls se ve voze postavil aby se lépe podíval, co že to bylo za vůz, který si jej dovolil předjet. Spokojeně mohl konstatovat: „To je v pořádku. To byl jeden z našich“.

     Během první světové války dodával Rolls-Royce obrněná vozidla a pustil se se stejnými cíli i do výroby leteckých motorů.

     Po první světové válce pokračovala výroba modelu Silver Ghost (celkem vyrobeno 6173 kusů), ale automobilka si uvědomila, že musí nabídnout menší automobil pro majitele, který jej bude také řídit. Pod označením 20hp přišel na trh první „baby Rolls“ s řadový šestiválcem 3127 cm3, který jel nejvíce 99 km/h (později dokonce 112 km/h s lehkou karosérií). Celkem bylo vyrobeno 2940 kusů.

     Počátkem dvacátých let byla otevřena továrna v USA, která během 10 let vyprodukovala necelé tři tisíce Rolls-Royců. Černý pátek na Wall Steetu a následná krize znamenala v roce 1931 její konec.

     V roce 1925 přišel na trh „Nový Phantom“, který byl s příchodem dalších generací označován jako Phantom I. Během čtyř let výroby vzniklo 3514 vozů tohoto typu, což byl vlastně jen Silver Ghost s novým motorem.

     Rolls-Royce potřeboval vyplnit mezeru ve svém výrobním programu, kterou byly sportovně zaměřené vozy. V roce 1931 se naskytla příležitost, kterou automobilka s radostí využila- Bentley Motors se ocitl na pokraji krachu a Rolls-Royce firmu vzala pod svá křídla. Po dvou letech se objevil první Bentley (3.5-litre), který byl Rolls-Roycem s jinou identitou.

     Druhý Phantom vyráběný v letech 1929-1935, také používal řadový šestiválec (7668 cm3), ale měl výrazně vylepšený podvozek. Například model Park Ward Continental jel nejvíce 147 km/h a z klidu na 100 km/h zrychloval za 19,4 s. Vyrobeno bylo celkem 1680 vozů Phantom II.

     Ještě před druhou světovou válkou přišly na trh první dvanáctiválce Rolls-Royce v modelu Phantom III (výroba 727 kusů v letech 1936-1939). Motor s úhlem rozevření válců 60° měl objem 7340 cm3 a stovku zvládal již za 16,8 sekund.

     Během druhé světové války byla firma zaměstnána výrobou leteckých motorů a z nich odvozených motorů pro tanky a lodě.

     Téměř celá první polovina století automobilky Rolls-Royce byla ve znamení spolupráce automobilky a mnoha karosáren. Rolls-Royce dodával hotové podvozky. Na plně funkční rám pak karosárny postavili karosérii. První automobilové karosérie se vyvinuly z různých drožek a kočárů a stavba krásných a různorodých automobilů byla tehdy relativně snadným úkolem, protože veškerá technika byla dodána automobilkou. Žádné bezpečnostní standardy nebo požadavky na vysokou tuhost. Jen krása a sem tam praktičnost. V roce 1926 pracovalo pro Rolls-Royce 63 karosáren (mezi dodnes známé patří Park Ward nebo Mulliner), ale rozvíjející se strojové lisování velkých karosářských dílů způsobilo, že jejich dny byly po druhé světové válce sečteny.

Rolls-Royce a rychlostní rekordy
     Velký příznivec rychlosti, spoluzakladatel automobilky Charles Rolls se pokoušel získat pro Anglii světový rychlostní rekord již ve 20. letech. Jeho pokusy nebyly uznány pro údajně nedostatečné měřící metody. Rolls-Roycu se však ve 30. letech podařilo získat do držby několik rychlostních rekordů na vodě. Úspěšný pilot Malcolm Campbell (zde s modelem Phantom II) usedl do dvanáctiválcového speciálu s motorem Rolls-Royce, aby po osmé překonal světový automobilový rychlostní rekord. Přeplňovaný motor dával z objemu 36,5 litru výkon 2300 koní. V roce 1933 s tímto vozem jet na Daytona Beach rychlostí 435 km/h, později jako první člověk překonal hranici 300 mph (480 km/h). V roce 1937 byly zlepšeny všechny vytrvalostní rekordy od jednohodinové až po 24hodinovou jízdu s automobilem, jehož motor měl objem zdvihový objem 73 l(!). Padl také nový rychlostní rekord 357,5 mph.

     V 80. letech obnovil honbu za rychlostí Richard Noble, když s vozem Thrust II s leteckými motory Rolls-Royce Avon 302 jel 633 mph (cca 1013 km/h) a později v roce 1997 s prototypem Thrust SSC (Supersonic Car) poslal stejný pán Andyho Greena na trať s cílem překonat hranici zvuku na zemském povrchu. Podařilo se. Současný rekord činí 763,04 mph (cca 1220 km/h).

     V prvním „mírovém“ roce 1945 pokračovala výroba teď již proudových leteckých motorů v závodě v Derby, zatímco automobily se přesunuly do Crewe.

     Ernest Hives, nástupce před válkou zesnulého Royce si uvědomil, že předválečný způsob výroby je nadále neudržitelný. Zavedl pásovou výrobu a produkci karosérií tak vzala na sebe automobilka. Jak na tuto novinku zareaguje trh, zvyklý na velkou různorodost karosérií, nebylo v poválečných letech vůbec jednoduché předpovědět. Silver Dawn uvedený v roce 1949, zaznamenal velký ohlas za mořem a nakonec i na domácím trhu. Šlo o první automobil s karosérií výhradně z oceli. V letech 1949-1955 byl vyroben v počtu 785 kusů s motory 4,2 až 4,9 l. Několik exemplářů opatřených na zakázku vyrobenou karosérií je dnes vyhledávaným sběratelským artiklem. Souběžně vznikaly v letech 1947-1959 modely Silver Wright se šestiválcem 4887 cm3, které měly výhradně na zakázku vyrobené karosérie.

     Model Silver Cloud I z let 1955-1959 používal motor ze Silver Dawnu, ale měl elegantnější ocelovou karosérii. Celkem vyrobeno 2359 kusů. Druhý Silver Cloud vyráběný v letech 1959-1962 měl stejnou karosérii jako první generace, ale tento vůz dostal konečně nový motor V8 o objemu 6230 cm3. Zde silver_cloud_drop_head.jpg je v otevřeném provedení. Tradičně „dostatečný“ výkon je odhadován na 136 kW při 4500 ot./min. Maximální rychlost 180 km/h. Vyrobeno celkem 2116 ks. Dílčí změny na modelu Silver Cloud III z let 1962-1966 spočívaly v nižší kapotě a dvojitých světlometech. Výkon byl zvýšen na 147 kW a maximální rychlost na 187 km/h. Poslední generace Silver Cloudu bylo vyrobeno 2376 ks.

     V letech 1950-1956 vzniklo pro světové prominenty 18 zakázkových osmiválců Rolls-Royce Phantom IV o délce 5,8 m. Jeho nástupci Phantom V a Phantom VI už byli pro každého, kdo na to měl. Mimo jiné s jedním jezdil John Lennon. Mnoho z Phantomů V má karosérii od firmy Mulliner Park Ward postavenou na podvozku s rozvorem 3683 mm. 516 vyrobených automobilů (Phantom V) má techniku modelu Silver Cloud II, motor V8.

     Pod kódovým označením Tibet byl dlouhou dobu vyvíjen revoluční Rolls-Royce Silver Shadow. Automobilka jej označuje za nejdůležitější model od uvedení modelu Silver Ghost. Byl to první Rolls se samonosnou karosérií, který nesázel na tradiční (nebo snad dokonce archaické) tvary ostatních poválečných vozů. Technicky šlo také o revoluční automobil. Hydraulický systém udržoval konstantní světlou výšku, elektromotory ovládaly okna, nastavení sedadel i víčko nádrže. Nechyběla ani klimatizace. Osmiválec pod kapotou měl výkon přibližně 160 kW, maximální rychlost 185 km/h. V roce 1977 prošel úspěšný vůz drobnými úpravami vzhledu i techniky. Zlepšila se ovladatelnost, jízdní výkony zůstaly stejné. Modely Silver Shadow se staly nejúspěšnějšími vozy značky Rolls-Royce. Jejich výroby se zastavila na čísle 34611 ks.

     Derivátem čtyřdveřového sedanu Silver Shadow se staly dvoudveřová kupé a kabriolety, později přejmenované na Corniche. Automobily ručně vznikaly u firmy Mulliner Park Ward.

     Pininfarina navrhl první automobil Rolls-Royce, který dostal kabát mimo mateřskou továrnu. Hranaté a rozložité kupé Camargue ctilo designérské zásady platné pro moderní karosérii poloviny 70.let podvozek byl ale „starý-známý“ z modelu Silver Shadow. Do ukončení výroby v roce 1986 vzniklo 525 kusů. Poprvé u Rolls-Royce byla použita dvouzónová klimatizace.

     V roce 1980 se objevil moderní Rolls-Royce Silver Spirit a jeho kolega Silver Spur (lišil se především o 4 palce větším rozvorem). Moderní karosérie ukrývala opět podvozek ze Silver Shadow, tentokrát s upravenou zadní nápravou, představenou v kupé Corniche a Camargue. V 90. letech byla dvojice Silver Spirit a Silver Spur dvakrát modernizována (verze II a III). V letech 1982-1999 vzniklo také 101 prodloužených limuzín silver_spur.jpg (rozvor +42 palců).

     Rolls-Royce, symbol luxusu a prestiže, si běžní zákazníci snad nikdy nekupovali. Mezi majiteli jsou přirozeně panovníci mnoha zemí světa. Začněme u královské rodiny (na obrázku je flotila britské královny Alžběty II), Rollsem jezdila monacká princezna Grace , brunejský sultán, mnoho maharadžů, řecký král Konstantin, ruský car Nikolaj II. nebo perský šáh. Také některé světové celebrity si potrpí na britský luxus. Majiteli Rolls-Royce byli John Lennon, Paul McCartney, Frank Sinatra, Muhammad Ali, Peter Sellers, Barbra Streisand, Brigitte Bardotte, Gary Cooper, Alfred Nobel, Ernest Hemingway nebo G.B. Shaw. V luxusním cestování nacházeli zalíbení také Vladimír Iljič Lenin a Leonid Brežněv. V českých zemích je nejznámějším majitelem a velkým obdivovatelem vozu Rolls-Royce podnikatel Fidelis Schlee.

     Skutečná novinka v modelové řadě Rolls-Royce přišla až po třiceti letech (od uvedení řady Silver Shadow). V roce 1998 byl představen model Silver Seraph, vyvinutý ve spolupráci s BMW a poháněný motorem BMW V12 5,4 l. Do roku 2001 vzniklo 1570 kusů. V roce 1999 představená verze Corniche sdílela karosérii předchůdce, ale pod kapotu se vrátil motor V8, který díky vyššímu točivému momentu lépe odpovídal charakteru vozu. Do roku 2002 vyrobeno 374 ks.

     90. léta znamenala ve světovém autoprůmyslu zásadní přerozdělení sil díky velkým fůzím. Velké automobilky definovaly nové strategické záměry do budoucna a malé automobilky byly stále více tlačeny trhem do slepých uliček. Velké koncerny rozšiřovaly modelové řady oběma směry (viz Daimler Chrysler- nejprve třída A u Mercedesu), když byla v ohrožení prestiž značky byla zavedena značka nová (Smart). Když se naopak prestiže nedostávalo, bylo třeba najít inspiraci ve zlatém věku automobilu (Maybach). Na prémiovou značku Rolls-Royce si brousili zuby BMW a Volkswagen. Po urputném souboji byly nakonec značky Rolls-Royce a Bentley v červenci 1998 rozděleny, BMW získala velmi cennou značku Rolls-Royce pro výrobu automobilů (vedle toho jsou samostatně vyráběny letecké motory Rolls-Royce). Volkswagen odešel ze souboje s celou výrobní a vývojovou kapacitou v Crewe a se značkou Bentley. BMW začalo na zelené trávě stavět novou továrnu v Goodwoodu, Rolls-Royce Phantom vyvíjel a vyrábí nový tým lidí.

     Velkou událostí v historii značky se stala premiéra dalšího nového modelu - Rolls-Royce Phantom - na počátku roku 2003. Britským „nejlepším automobilům na světě“ začala vyrůstat nová konkurence v obnovené značce Maybach a bylo tedy třeba přijít s dalším trumfem. Tento automobil již byl schopen dostát cílů, které měl Henry Royce. V jednom z rozhovorů kdysi řekl: „Chci vyrábět nejlepší automobily na světě bez ohledu na cenu a prodávat je těm, kteří dokáží ocenit kvalitní zboží a jsou schopni a ochotni je také zaplatit“.

zdroj: auto.cz

1913 Alpine Trial
1913 Alpine Trial
Bluebird
Bluebird
Bluebird
Bluebird
Carmague
Carmague
Claude Goodman Johnson
Claude Goodman Johnson
Corniche
Corniche
Corniche 2 Door Sallon
Corniche 2 Door Sallon
Corniche Convertible
Corniche Convertible
Crewe Factory
Crewe Factory
Derby Factory
Derby Factory
Drop Head Coupe by Ward
Drop Head Coupe by Ward
Drop Head Coupe by Young
Drop Head Coupe by Young
Ernest Claremont
Ernest Claremont
Frederick Henry Royce
Frederick Henry Royce
French Built 1901
French Built 1901
Charles Stewart Rolls
Charles Stewart Rolls
Merlin Engine
Merlin Engine
Olympia Motor Show
Olympia Motor Show
1904 One of Three
1904 One of Three
Phantom1 Lloyd George
Phantom1 Lloyd George
Phantom1 Sedanca
Phantom1 Sedanca
1930 Phantom2
1930 Phantom2
1933 Phantom2
1933 Phantom2
Phantom2 Continental Sports Saloon
Phantom2 Continental Sports Saloon
Phantom2 Malcolm Campbell
Phantom2 Malcolm Campbell
Phantom2 Saloon
Phantom2 Saloon
Phantom3 Sedanca
Phantom3 Sedanca
Phantom4 Landaulette
Phantom4 Landaulette
Phantom5 Saloon
Phantom5 Saloon
Phantom6 Limousine
Phantom6 Limousine
Prince Charles Silver Ghost
Prince Charles Silver Ghost
Princess of Monaco
Princess of Monaco
1966 Queen Elizabeth 2
1966 Queen Elizabeth 2
Queen Elizabeth 2 cars
Queen Elizabeth 2 cars
1904 Rolls-Royce
1904 Rolls-Royce
1904 - 1906 Rolls-Royce
1904 - 1906 Rolls-Royce
1905 - 1906 Rolls-Royce
1905 - 1906 Rolls-Royce
1905 - 1906 30hp Rolls-Royce
1905 - 1906 30hp Rolls-Royce
1905 Rolls-Royce
1905 Rolls-Royce
Rolls-Royce Works Cooke Street
Rolls-Royce Works Cooke Street
Rolls-Royce Detail
Rolls-Royce Detail
Sedanca
Sedanca
Silver Cloud 1 2 Drop Head
Silver Cloud 1 2 Drop Head
Silver Cloud 1 2 Long Wheel Base
Silver Cloud 1 2 Long Wheel Base
Silver Clound 1 2 Standart Saloon
Silver Clound 1 2 Standart Saloon
Silver Cloud 3 Stand Saloon
Silver Cloud 3 Stand Saloon
Silver Dawn Standart Saloon
Silver Dawn Standart Saloon
Silver Ghost
Silver Ghost
1920 Silver Ghost
1920 Silver Ghost
Silver Ghost Limousine
Silver Ghost Limousine
Silver Seraph
Silver Seraph
Silver Shadow
Silver Shadow
Silver Shadow Stand Saloon
Silver Shadow Stand Saloon
Silver Spirit
Silver Spirit
Silver Spirit
Silver Spirit
Silver Spur
Silver Spur
Silver Wraith
Silver Wraith
1967 Stirling Moss
1967 Stirling Moss
 

 
img img img img img img img img
Eurooldtimers.com - Veterání, oltimer, historická vozidla Eurooldtimers.com - Veterání, oltimer, historická vozidla
28.11.2024
Copyright © 2000 - 2024 EuroOldtimers.Com TOPlist Reklama | Kontakt