České zapalovací svíčky
V třicátých letech se u nás několik firem pokoušelo o výrobu zapalovacích svíček pro motorová vozidla. Uspěly pouze dvě - v Táboře dr. ing. J. Bruck, který označil své výrobky Brita, v Praze pak firma Elstner - zapalovací svíčky Jiskra. Ing. Bruck se vypracoval prakticky z nejskromnějších začátků: postavil si pec, malý soustruh a lis na výrobu izolátorů a v roce 1934 na zkoušku vyrobil první keramické svíčky. Už od následujícího roku je začal vyrábět v sériích a prodávat. Mezi hlavní odběratele patřila armáda, část výrobků šla na vývoz. V roce 1939 vyráběla firma Brita 12 typů keramických a 7 typů slídových automobilových svíček, kromě toho deset typů svíček leteckých, v celkovém počtu asi 7000 kusů měsíčně.
Za nacistické okupace byla výroba zapalovacích svíček zrušena, avšak po osvobození se na starém výrobním zařízení začalo s jejich výrobou znovu. Už v říjnu roku 1945 se objevily na domácím trhu. O rok později se podnik začlenil do "rodiny" PAL a začal se rozšiřovat, byl stále v provizorních prostorách. V té době existovala v Táboře ještě jedna soukromá provozovna, která vyráběla svíčky značky CO se slídovou izolací v poměrně značném množství. Vždyť jen v roce 1948 zde expedovali až 90 000 svíček měsíčně. Po znárodnění v roce 1948 přešla od 1. ledna příštího roku k táborskému PALU.
Další léta znamenala pro závod značný ruch. Začalo se adaptací a výstavbou nových provozních prostorů, zvyšovala se výroba, ale vyvstávaly i nové problémy. Pracovníci závodu je řešili jak s pomocí dokumentace ze Sovětského svazu, tak i vlastními silami. Po mnoha pokusech a zkouškách se jim podařilo vypracovat recepturu a technologii práškového zátavu.
V roce 1953 se poprvé rozběhl první montážní pás na výrobu svíček. Zaváděly se nové výrobky, otázky kvality se nerozlučně spjaly s výzkumem a vyvíjením nových měřicích metod. Roku 1955 byl schválen projekt automatizace výroby automobilových svíček.
V roce 1953 se závod osamostatnil a vznikl národní podnik Jiskra. Když oslavoval třicáté výročí výroby československých zapalovacích svíček, měl se čím pochlubit: vyráběl již 54 typů automobilových a motocyklových zapalovacích svíček, 5 typů leteckých svíček a 14 typů žhavicích svíček pro vznětové motory. Kromě toho vyráběl osm druhů elektrických servisních přístrojů Paltest, nízkonapěťové zapalovací soustavy pro hořáky energetických a topných zařízeních a korundovou keramiku.