Škoda Octacvia Combi 1964

Veterán

   Dne 28.1.1964 sjela z výrobního pásu automobilky Škoda v Kvasinách. Prvního majitele, povoláním řidiče, si našla v Plzni 2. 3. 1964. První SPZ byla PM 16-94. Dne 6. 11. 1985 proběhla výměna SPZ z důvodu poškození za značku PMH 41-06. Věrně sloužila prvnímu majiteli po celých 35 let.
   Ale abych nepředbíhal, v lednu 1959 je představena nová řada vozů Škoda - Octavia, Octavia Super a Felicia. Pomalu dva roky poté v září 1960 je poprvé představena Škoda Octavia Touring Sport a Škoda Octavia combi. V červeneci 1961 je v závodě AZNP Kvasiny zahájena sériová výroba vozu Škoda Octavia combi. Konec výroby vozů Octavia, Octavia Super a Touring Sport končí v dubnu 1964. Výroba vozů Octavia combi pokračuje a stále se vyvíjí. Poslední modernizace Octavie combi (bez křidélek, použití dílů z vozů Škoda 1000 MB a Škoda 100) již naznačuje konec vozů s motorem ve předu. 21. prosince 1971 končí jedna legenda a z výrobní linky v závodě AZNP v Kvasinkách důstojně sjíždí poslední Škoda Octavia combi – výr. číslo motoru 821527. Celkem bylo v letech 1959 – 1971 vyrobeno 298.480 vozů a já Vám nyní jeden představím.

   A jak se dostala Škoda Octavia combi z roku 1964 ke mně? V Plzni 16. června 1999 našla druhého majitele, ovšem u něj se moc dlouho neohřála a 9. května 2000 putovala k dalšímu Plzeňákovi do garáže. Konečně 10. ledna 2001 nastal mohutnější zlom a Octávka se stala darem k narozeninám pro nadšence z Náchoda, který již jednu vlastnoručně zrenovovanou Octavii combi má. Stejné datum je v technickém průkazu pod nápisem "Změna barvy SES" (šedá - světlá ). Ale ani tato barva nezůstala na voze dlouho. 15. dubna 2002 byla přelakována na CET (červená tmavá).

Osudové datum 28. 1. (stejné datum kdy byla Octávka vyrobena) jen o 43 let později, jsem ji poprvé spatřil ve vesničce nedaleko od Náchoda, zaparkovanou ve stodole. Ještě ten den jsem se stal novým majitelem a odvezl ji do Prahy. Převod na mne se však uskutečnil až po celkové renovaci a to 12. 11. 2007, klika byla, že paní za okénkem si nevšimla, že mi ještě není 18 let. Když to zjistila, tak jsem se dozvěděl, že jsem snad jediný v ČR kdo má na sebe přihlášeného veterána a není plnoletý. Ovšem vydrželo to jen 3 dny a dovršil jsem 18 roku, ale v techničáku tyto data jsou. No a to je taková další raritka týkající se mého combika se stávající SPZkou 8A2 2888

Co bylo dál??? Předchozí majitel již renovaci započal generálkou motoru a výměnou přední nápravy za novou. Také ještě nastříkal celý spodek vozu gumo - asfaltem. 20. 2. 2007 nás čekala v první řadě výměna listového pera. Díky známemu automechanikovi, jsme měli k dispozici dílnu se zvedákem a jeho odborný dohled. Prohlédli jsme na heveru celý spodek a zjistili, že je všechno v pořádku, žádná rez a všechno pod vrstvou asfaltové konzervační hmoty. Dalších několik dní jsme si hráli s odstrojováním a přípravou na odvoz do lakovny. Byla to dosti špinavá práce, ale vyplatilo se jí neodfláknout. Do této práce patří také příprava sundaných dílů, aby se tam daly přimontovat zpět až bude hotový nový lak,  shánění těsnění a doplňků na burzách a inzerci. 25.2.07 když bylo odstrojeno, odvezli jsme Octávku do Mladé Vožice do Autoservisu Mareš. Pan Mareš, který ve své lakovně lakoval bratrovu Octávii Super, vzal i moji zakázku. Začali jsme řešit novou barvu. Já si přál originál červenou RAL 8850. Nebyl to až takový problém a pan Mareš si sehnal recepturu k namíchání. Během 2 měsíců proběhlo na autě plno změn. Nejprve obroušení a vykytování, pak zase obroušení, nástřik plničem a zase dokytování a broušení. Nakonec ještě jednou plnič a konečně barva. Po vytvrdnutí přišel na řadu pan Borkovec, starší pan čalouník, který mi ručně ušil a nalepil nové koženkové čalounění stropu a přístrojové desky. Dále přišlo na řadu nastrojování dílů, kreré jsem připravil a naleštil, a také zasklívání a nastříkání disků kol. Další kapitolou se stala renovace čalounění, které se ujal opravdový mistr v tomto oboru, pan Miroslav Dvořák z Bystřice u Benešova.

   Po instalaci nových sedaček a tapecírungu se z Octávky začalo klubat kompletní auto. Ovšem to neznamená konec renovace. Většina byla hotova,ale jak jistě víte, renovace a doplňování veterána nikdy nekončí. Následovalo čištění a leštění, lepení a šroubování a připravování. 1. akce, na které byla má Octavia combi k vidění pro veřejnost, byl Retro Prague 2007 – Veteran Salon. Za pár měsíců se jelo na mezinárodní výstavu Retro Classic''s Stuttgart 2008, Octávka měla veliký úspěch a dokonce byla nominována na nejhezčí automobil výstavy ve své kategorii, které se zůčastnily vozy z celého světa.
   Během dvou uplynulých let se tento vůz zúčastnil více než 20 srazů a akcí. Nyní Octávka patří mezi historická vozidla 1. Pražského klubu historických vozidel v AČR.

text a foto Libor Olič - skodahome.cz

Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
 

 
img img img img img img img img
Eurooldtimers.com - Veterání, oltimer, historická vozidla Eurooldtimers.com - Veterání, oltimer, historická vozidla
28.11.2024
Copyright © 2000 - 2024 EuroOldtimers.Com TOPlist Reklama | Kontakt