Muzeum August Horch Zwicaku

2009-11-11
Veterán

   V roce 2004 bylo ze Zwickau, ve městě se stoletou automobilovou tradicí, vybudováno reprezentativní muzeum nesoucí název po velkém německém konstruktérovi Augustu Horchovi. Muzeum nabízí ucelenou historii koncernu Auto Union, úzce spojenou nejen se značkami Horch a Audi, ale také Wanderer a DKW. Druhou část tvoří historie národního podniku VEB Sachsenring. Zřízení důstojného stánku německého automobilového průmyslu si vyžádalo investici ve výši 9 mil eur, z čehož 6,6 mil eur poskytla firma Audi AG.
   První patro je věnováno předválečné produkci automobilů, přičemž z vystavených exponátů převažují modely Horch. První etapa končí prakticky druhou světovou válkou a dvěma modely z počátku 50. let reprezentované vozy Sachsenring. Poté se schází do přízemí, kde se projdeme po Leipziger Strasse ve Zwickau třicátých let se zaparkovanými automobily DKW a dostaneme se k vývoji automobilů Trabant.
Návštěvníci si neprohlížejí pouze samotné automobily, ale seznámí se také s motory, historickou strojní dílnou s transmisemi a funkční motorovou brzdou, uvidí jak vypadala začátkem třicátých let čerpací stanice  u níž právě „tankují“ Horch 375 a Audi SS „Zwickau“. Nechybí expozice stánku Auto Union na výstavě automobilů, nebo pracovna geniálního automobilového konstruktéra Augusta Horcha (1868 - 1951). Závodní úspěchy Stříbrných šípů Auto Union, které vznikaly ve Zwickau, přibližuje šestnáctiválcový šestilitrový motor a jeho klikový hřídel.
   Zwickau nejvíce proslavil právě August Horch, když svoji první firmu přemístil právě do metropole západního Saska, a tím položil základní kámen industrializace této oblasti. O pět let později, když se rozešel s akcionáři, založil druhý podnik – Audi a Zwickau se stalo místem výroby automobilů Horch a Audi. V roce 1932 se obě značky spojily v koncern Auto Union, do něhož byly ještě začleněny další významné saské značky – DKW ze Zschopau a Wanderer z Chemnitz.
Z vystavených exponátů převažují vozy Horch včetně Phaetonu 12/28, posledního exempláře Typu K z roku 1911 nebo překrásný typ 350, první německý vůz s bezpečnostním sklem a centrálním mazáním. A především velký osmiválcový kabriolet 830 s karosérií Baur nebo sportovní kabriolet 853 A s takřka pětilitrovým osmiválcem o výkonu 100 koní.
   První část expozice končí více než padesát let starým prototypem Horch a šestiválcem Sachsenring 240 z roku 1958. Mnozí se asi zeptají, proč právě Sachsenringem? Tento první poválečný model byl totiž vystaven v Lipsku 1956 ještě pod názvem Horch, ale od roku 1958 se sériově vyráběl už jako Sachsenring. Tím začíná druhá kapitola výroby automobilů ve Zwickau.
   Druhá část expozice sice možná není už tak atraktivní, ale přesto neméně zajímavá.Po druhé světové válce připadla většina továren společnosti Auto-Union do sovětské zóny, jako například značka DKW, která musela být přemístěna do nových závodů v Düsseldorfu a Ingolstadtu. Po obnově zničených závodů, kdy jen málokdo věřil, že se ve Zwickau budou ještě někdy vyrábět  automobily, začaly jako první opouštět výrobní haly automobily IFA F8 a F9 s dvoudobými tříválcovými motory (jednalo se v podstatě o předválečné vozy DKW). Vozy byly však drahé, a proto bylo třeba začít s výrobou lidového  automobilu. Nejdůležitějším mezníkem byl rok 1958, kdy se spojily továrny VEB Kraftfahrzeugwerk Sachsen (do r. 57 Horch) a VEB Automobilwerk Zwickau AWZ (do r. 54 Audi) v národní podnik VEB Sachsenring  Automobilwerke Zwickau.
   Díky technickému řediteli Dr. Werneru Langovi přišla v roce 1955 na svět šestiválcová limuzína Sachsenring 240 vyráběná do roku 1959. Z ní byl odvozen přehlídkový otevřený čtyřmístný model s takřka pětimetrovou karosérii z polyesteru. Jeden ze dvou vyrobených vozů byl naposledy použit během přehlídky 7. října 1989.
V roce 1958 se rozeběhla sériová produkce lidového vozítka, jehož původ najdeme ve výzkumném závodě FWE Chemnitz. Předchůdce známého Trabanta – model IFA P70 byl prvním velkosériově automobilem s karosérií z plastu zvaného duroplast. Po něm následoval prototyp a nultá série P50, z  něhož v roce 1960 vykrystalizoval první Trabant P60 s dvouválcem o objemu 500 cm³ a s výkonem 18 k. Do roku 1963 bylo vyrobena na 3,7 milionů těchto modelů. To co pro občany západního Německa znamenal Brouk, to byl pro bývalé NDR právě Trabant. Vzhledem k politické situaci a nedostačujícím výrobním kapacitám se kromě ČR prakticky do jiné země neexportoval. To platí také o druhé generace s výkonem zvýšeným na 26 k. Jeho produkce skončila 30. dubna 1991 na čísle 3 699 099, ovšem již poháněný zážehovým čtyřválcem VW 1.1. Tím však výroba automobilů neskončila, ale založením podniku VW Sachsen v roce 1990 pokračuje dále, jak dokazují modely VW Polo a VW Passat, milióntý Volkswagen ze Saska.
   Rozhodně zajímavá je expozice projektů eventuálního nástupce lidového Trabanta, s nimiž se můžeme seznámit prostřednictvím fotografií, maket nebo dvou prototypů. Už v roce 1960 vznikl model P504 se čtyřdobým motorem, o sedm let později P603 poháněný dokonce Wankelovým motorem a se strmou zádí, čímž o sedm let předběhl VW Golf. Tyto prototypy k vidění nejsou, na rozdíl od dvouválcového dvoudobého typu 601 WE II, jehož vývoj přišel v roce 1982 na dva milióny východoněmeckých marek. Z našeho pohledu je zajímavý prototyp P610/1100 z roku 1979, výsledek spolupráce VEB Sachsenring, AWE Eisenach a Škoda. Pod saskou karosérií se ukrýval čtyřválec Škoda o výkonu 45 k při 5000/min.
   Auto Museum August Horch ve Zwickau je otevřeno od úterý do neděle v době od 9.30 do 17 hodin a cesta k němu je velice dobře značená. Vstupné činí 5 eur a občerstvit se můžete v útulné kavárničce.

Jindřich Lasík

Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
 
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
 
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
Veterán
 
Veterán
 

 
img img img img img img img img
Eurooldtimers.com - Veterání, oltimer, historická vozidla Eurooldtimers.com - Veterání, oltimer, historická vozidla
19.12.2024
Copyright © 2000 - 2024 EuroOldtimers.Com TOPlist Reklama | Kontakt